Mor Sarımsak Nedir?

Mor sarımsak belki de ilk defa duyduğumuz bir sarımsak çeşitidir. Mor sarımsak adından da anlaşıldığı gibi diğer sarımsaklardan ayıran en belirgin özelliği renginin mor olması ve aromasının daha belirgin olmasıdır.

Mor Sarımsak Faydalı mı?

mor sarımsak
mor sarımsak

Mor sarımsak içeriğine baktığımız zaman; koku olarak hoşumuza gitmese de verdiği fayda ve şifa kaynağı olmasından dolayı tıp dilinde ve halk dilinde canlı antibiyotik olarak adlandırılır. Mor sarımsak geçmişine baktığımız zaman 1. Dünya Savaşında askerleri soğuktan korumak için sarımsak tüketilmiştir. Aynı şekilde yine veba dönemlerinde şarapların içine mor sarımsak katılarak tüketilmiştir.

 

 

Faydaları;

 • Kalp rahatsizlığını önler
 • Soğuk algınlığı,nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelir
 • Bağışıklık sistemine iyi geldiği için kanserle mücadelede etkin rol alır
 • Yaşlı hücreleri onararak vücudu diri tutar
 • Saçlara sürüldüğünde çıkmayan kısımlarda saç çıkarmada faydalıdır
 • Beyin hastalıkları tedavisinde kullanılır
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Kemikleri geliştirir

  mor sarımsak
  mor sarımsak

Mor Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Mor sarımsak faydası saymakla bitmemekle yan etkileri de olan bir gıdadır. İçerisinde asit orarının yüksek olması dolayısıyla mide rahatsızlığı ve midede şişkinlik gibi başlıca etkileri görülür. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi gibi zararları da vardır.

Mor Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

Mor sarımsak ülkemizde yaygın olmamakla birlikte yetişme yerlerine baktığımız zaman sarımsak yetişen her ortamda yetişir. Özelliklerine baktığımız zaman normal sarımsak gibi ekilerek, dikim zamanları, ve hasat zamanları aynıdır. İçeriğine baktığımız zaman bir kök sarımsağın içinde ortalama 20 diş sarımsak vardır. Yeşil boy atmasına bakınca 100 cm civarına kadar büyümektedir.

mor sarımsak
mor sarımsak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mor fasulye faydalarını okumak için tıklayınız

One Reply to “Mor Sarımsak Faydaları Ve Zararları Nelerdir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.