Mor Patates Sağlıklı mı?

Mor patatesi belki de ilk defa duymuşsunuzdur. Mor patates yurt dışında yetişen daha doğrusu ana vatanı PERU olan bir meyvedir. Ama araştırmalar sonucu ilk olarak Japonya’dan Peru’ya geldiği söyleniyor. Evet yanlış duymadınız; bir meyve… Mor patates içi de dışı gibi mordur. Patates olarak bildiğimiz bu meyve genelde tatlılarda kullanılarak ayrı bir tat vermektedir.

Mor Patates Türkiye’de Yetişiyor mu?

Mor patatesin iklim şartlarına baktığımızda tropikal bir meyve olduğu için Türkiye şartlarında Adana, Antalya, Mersin gibi şehirlerimizin iklim şartları uygundur. Şuan serada üretim yapan çiftçilerimiz de mevcuttur.

  • Adana
  • Antalya
  • Mersin
  • Niğde
  • Aksaray
  • Sivas

Mor Patates Sağlıklı mı?

Mor patates incelendiğinde ortaya çıkan sonuç şaşırtabilir? Çünkü içeriğinde bol miktarda A ve C vitamini, DEMİR, B6 ve daha fazlası olan canlı antibiyotik diyebileceğimiz bir sonuç çıktı. Ülkemizde hızla tüketilmeye başlandığı Tarım kayıtlarında görülmektedir. Daha yeni bir ürün ve az miktarda üretildiği için fiyatları gerçekten pahalıdır.

Mor Patates Fiyatları

Fiyatlara Baktığımız zaman 20-50 TL civarında ve cinsine göre değişiklik görülebiliyor.

Mor Patates Ne Zaman Ekilir ?

Mor patates genelde MART ayında ekilen ve cinsine göre 75-130 gün yetiştirme süresi olan bir meyvedir. Mor papates toprağı normal patates toprağı gibi olmalı. Fazla sık ekilmemeli. Bunlara dikkat etmemiz gerek.

MOR FASULYENİN ZARARLARI? makalesini okumak için tıklayınız.

 

Diğer Yazılarımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz.

 

5 Replies to “Mor Patates Sağlıklı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.