Kefir Ne Demek Ve Yararları Zararları Nelerdir

Kefir bir çok kişinin yeni duyduğu fakat son günlerde içilmeye ve ismini sık sık duyurmaya başlamıştır. Kefir aynı peynir, ekmek gibi mayalanarak yapılan süt ürünüdür.İçeriğinde süt gibi sıvı değil tanecikli yapısı vardır. Kefir içinde 62 çeşit faydalı bakteri olduğu görülmektedir.

kefir
kefir

Kefir Faydaları Nelerdir

Kefir içeriğinde çeşitli protein ve mineraller vardır. Kefir yoğurt gibi önce kaynatılıp sonra soğuma yapılmadığı için içerisinde laktoz yoktur. Bunu sağlayan ise içerisindeki bakterilerdir.İçerisindeki besin değerleri;

Kefirin İçindeki Besin Maddeleri

  • Protein
  • B vitamini
  • Mineraller
  • Karbonhidrat
  • yağ
  • K2 Vitamini

Kefirin Zararları Nelerdir

Kefir ilk tüketilmeye başlandığında şişkinlik, mide bulantısı, bağırsak krampları ve kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

Kefir Nasıl Yapılır

Kefir yapılma aşaması ilk olarak oda sıcaklığındaki süte kefir mayası eklenir. Daha sonra oluşumu için 24 saat beklenir. Tekrar yapmak için yapılan kefirden aynı yoğurt gibi tekrardan mayalık

kefir
Milk kefir grains on a wooden spoon overhead shoot

alınabilir. böylece maya sorununu da halletmiş olursunuz.

Kefir Hangi Sütten Yapılır

Kefir ülkemizde en çok inek sütü ve keçi sütünden yapılıyor. Kefir için en sevdiğim yapılış şekli olarak keçi sütünü şahsen tercih ediyorum. Ve doğal olarak meyveli olmalı. Ayrıca ceviz sütü, pirinç sütü, hindiztan cevizinden de yapılıyor.

Kış meyveleri ile ilgili makaleyi okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.